Energia toimii inf­laa­tion aju­ri­na, palk­ka­malt­ti ank­ku­ri­na – Oulussa vie­rail­lut Suomen Pankin pää­joh­ta­ja Olli Rehn kan­nat­taa täs­mä­toi­mia vä­hem­pio­sais­ten hyväksi

– Euroopan talous on iskunkestävämpi kuin esimerkiksi 1970-luvulla, Rehn arvioi. Kaasun hintakatto on vaikea tehtävä, mutta siitä riippuu nyt paljon.

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn tuli Ouluun työmatkalta Baselista. Vasta viime viikolla hän kokousti Frankfurtissa ja Prahassa.
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn tuli Ouluun työmatkalta Baselista. Vasta viime viikolla hän kokousti Frankfurtissa ja Prahassa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oulussa tiistaina vieraillut Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn kertoo, että puolet rajusta inflaatiosta, joka on jo yli kahdeksan prosenttia, johtuu suoraan energian hinnan karkaamisesta. Inflaation toisesta puolikkaastakin noin puolet liittyy energiaan, sillä myös tuotantomenot paisuvat.

– Ajuri on energiainflaatio, Rehn toteaa.

Energian kuten sähkön hinta määräytyy aina kalleimman energiamuodon mukaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä