Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Enemmän yh­teis­työ­tä, vä­hem­män vas­tak­kain­aset­te­lua

Politiikka näyttäytyy nykyään ihmisille mielestäni liikaa vastakkainasettelun kautta. Olemme eläneet viimeiset 2,5 vuotta kriisien keskellä, ja tällaisina aikoina meidän suomalaisten, eurooppalaisten ja koko maailman tulisi puhaltaa yhteen hiileen ja yhdistää voimansa.

Monet tuhlaavat liikaa aikaa ja energiaa toisten syyttelyyn ja virheiden etsimiseen, puhumattakaan jatkuvasta populismista ja propagandasta. Jos kaikki tämä energia käytettäisiin yhteistyöhön ja aidosti yhteisten ratkaisujen hakemiseen meidän kaikkien parhaaksi, niin asiat etenisivät huomattavasti jouhevammin. Jätetään jyrkät ja ehdottomat ideologiat vähemmälle, ja haetaan sitä kuuluisaa kultaista keskitietä asioissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut