Tilaajille

EM-kul­taa voit­ta­nut mas­ters-ui­ma­ri Matti Nikula, 65, pitää uintia yk­sin­ker­tais­ten ih­mis­ten lajina, mutta ou­lu­lai­nen aikoo kil­pail­la vielä 20 vuotta

Oulun Lohien Matti Nikula ui nuorena jopa 16 kilometriä päivässä. Vaikka kilometrimäärät ovat lyhentyneet, ei palo lajia kohtaan ole sammunut.

Oulun Lohien Matti Nikula oppi uimaan hieman alle 10-vuotiaana, eikä ole sen jälkeen taakseen katsonut.
Oulun Lohien Matti Nikula oppi uimaan hieman alle 10-vuotiaana, eikä ole sen jälkeen taakseen katsonut.
Kuva: Pekka Peura

65-vuotiaan Matti Nikulan palkintokaapista löytyy mitaleja niin, että niitä riittäisi jokaiselle sormelle ja varpaalle useampikin. Elämänsä aikana oululaisuimari on kilpaillut kotimaan altaissa nuorten sarjoista masters-sarjoihin saavuttaen yli sata SM-mitalia, ja tänä vuonna hän sai kaulaansa jalometallia myös EM- ja MM-tasolta.

Tuorein lisäys mitalikokoelmaan tuli joulukuussa Puolan Lublinissa järjestetyistä lyhyen radan masters-uinnin EM-kisoista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä