Ely-kes­kus torp­pa­si vi­ral­li­sen ret­kei­ly­rei­tin avaa­mi­sen Kuu­sa­mon Kun­ti­vaa­raan, koska alueel­la on liian paljon karhuja ku­vaus­ko­ju­jen vuoksi

Ely-keskuksen mukaan Kuusamon kaupunki ei ole suhtautunut karhukuvaustoiminnan mukanaan tuomiin suurpetoriskeihin tarpeeksi vakavasti.

Karhut ovat tottuneet karhukojujen läheisyydessä ihmisiin ja ruokiin, toteaa Tukes lausunnossaan. Kuvituskuva.
Karhut ovat tottuneet karhukojujen läheisyydessä ihmisiin ja ruokiin, toteaa Tukes lausunnossaan. Kuvituskuva.
Kuva: Vappu Jaakkola

Kuusamon Kuntivaaran päälle johtava polku on liian vaarallinen viralliseksi ulkoilureitiksi, koska alueella on suuri määrä suurpetoja karhukuvaustoiminnan vuoksi. Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus hylkäsi Kuusamon kaupungin hakemuksen reitin virallistamisesta elokuun lopussa.

Keskeisin syy hylkäämiselle on se, että haettava ulkoilureitti ei ole turvallinen ihmisille lisääntyneen suurpetokohtaamisen riskin vuoksi. Lisäksi kaupunki ei viranomaisten mukaan ole suunnitelmassaan suhtautunut karhukuvaustoiminnan mukanaan tuomiin suurpetoriskeihin tarpeeksi vakavasti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä