Elon Muskin tek­nis­tä osaa­mis­ta pil­ka­taan, mutta eri­kois­tu­mi­nen voi olla este luo­vuu­del­le

Yhteiskunta suosii erikoisosaajia, mutta suuret keksinnöt tulevat usein muilta, kirjoittaa Financial Timesin Janan Ganesh.

-
Kuva: Alain Jocard / AFP / Lehtikuva
Financial Times

Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina.

Wikipediassa Nikola Teslaa kutsutaan insinööriksi, mutta hänen nimeään kantavan Tesla-autotehtaan toimitusjohtajaa Elon Muskia vain yrittäjäksi. Elon Muskin asiantuntemusta omalla alallaan on epäilty aina. Aikoinaan sitä pilkattiin surullisenkuuluisissa nettikeskusteluissa, nykyisin siitä keskustellaan Yhdysvaltain kongressissa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä