Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ehkäpä juuri Oulun päät­tä­jien ai­kaan­saa­mat­to­muus on osoit­taut yli­opis­ton joh­dol­le "mark­ki­na­raon" ja toi­min­nan paikan panna oma lu­sik­kan­sa kes­kus­tan ke­hit­tä­mis­sop­paan

Oulun kampuskeskustelu on kirvoittanut kommentteja pääasiassa niiltä, joilla on henkilökohtainen suhde yliopistoelämään ja -opetukseen. Minun siteeni yliopistoon rajoittuu vain muutamaan Linnanmaan kampuksella pidettyyn konserttiin ja yleisötilaisuuteen osallistumiseen.

Sivistyksellisistä puutteestani huolimatta olen kiinnostunut (vähintäänkin keskiverron kuntavaaliehdokkaan lailla) niin yliopiston muuttohankkeesta kuin Oulun kaupunkikuvan ja palvelujen kehittämistoimistakin, erityisesti keskustan osalta.

Polarisoitunutta keskustelua yliopiston sijoittumisesta Raksilaan on ollut mielenkiintoista seurata.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa