Pääkirjoitus
Tilaajille

Edus­kun­ta­vaa­lien voit­ta­ja­ki­sa ki­ris­tyy en­ti­ses­tään, kes­kus­tal­le uu­sin­kaan kan­na­tus­mit­taus ei tuo valoa

Tuorein kannatusmittaus kertoo, että Suomen pääministeri voi olla kuka tahansa kolmikosta Orpo, Marin ja Purra. Keskustan kannatusharppaukselta alkaa jo aika loppua kesken.

Suomen eduskuntavaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 2.4. Demokratian juhlapäivä edessä siis kuukauden päästä. Ennakkoäänestys puolestaan alkaa jo alle kolmen viikon päästä, keskiviikkona 22.3.

Kisa vaalivoittajasta on täysin auki, eikä vain siksi, että yhtään ääntä ei vielä ole annettu. Tilanne on avoin ennen kaikkea kolmen kärjen pienten erojen takia.

Ylen Taloustutkimuksella teettämän kannatusmittauksen mukaan Kokoomus johtaa edelleen 20,8 prosentin lukemalla, mutta puolueen kannatusliuku jatkuu.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa