Kilpakävelijä Jarkko Kinnunen ymmärsi naisten maratonin jälkeen, että Dohan MM-kisojen kävelykilpailu vaatii urheilijalta hyvää kuntoa ja tekniikkaa sekä valtavasti älliä. Hautovassa helteessä 50 kilometrin taipaleesta saattoi selvitä maaliin asti vain pintakaasulla.
Kinnunen viisastui 28 kävelijän hurjaan joukkoon, joka kesti koettelemuksen. Hän astui maaliin ajassa 4.25.36 sijalla 20. Aku Partanen ja 17 muuta jäi taipaleelle loppuun uupuneena tai hylättynä.
– Minäkin halusin jo aika alussa pois radalta. Tänään en nauttinut kilpailusta. Ei ollut yhtään kivaa, Kinnunen tunnusti.
– Minulla oli kuitenkin kontrolli koko ajan ja nyt olen iloinen, kun pääsin maaliin.
Kinnunen, 35, käveli 14:nnessä arvokisastartissaan arvokisauransa heikoimman ajan. Se johtui yli 30 asteen lämpötilasta ja ilman kosteudesta, joka oli reilusti yli 70 prosentin.
– Naisten maratonin perusteella ymmärsimme, ettei tähän kilpailuun voi lähteä liian hiljaa, Kinnunen kertoi.
Matkalla Kinnunen oli ihmeissään, kun hän huomasi kävelevänsä 5.20-kilometrivauhtia ja edestä alkoi tulla selkiä vastaan.
– En olisi voinut kuvitella, että kävelen joskus 5.20-vauhtia kilpailussa. Aiemmin olen ehkä kilpailun verryttelyssä mennyt siihen tahtiin.
Kinnunen oli vielä puolimatkassa sijalla 30 mutta paransi asemiaan ohittamalla uupuneempia kilpakumppaneitaan. Osa siivottiin radan sivuun ja kuljetettiin lääkintätelttaan.
Kinnusen lisähuolena olivat jalkakrampit, jotka iskivät lantion koukistajaan ja lähentäjään 15 kilometrissä.
– Pääsy maaliin ei ollut itsestäänselvyys. Olin vasta kilometri ennen maalia varma, että se onnistuu. Eli ihan limitillä mentiin.
Kilpailun voitti Japanin Yusuke Suzuki ajalla 4.04.59. Portugalin Joao Vieira otti pronssin niukasti ennen Kanadan Evan Dundeeta.
Myös kilpailun voittaja tunnusti kärsineensä kuumuudesta.
– Oli todella kuuma. Maalissa minulta kesti melko pitkään palautua, koska olin menettänyt niin paljon nestettä ja kärsin krampeista. Jouduin pitkäksi aikaa jääkylpyyn, Suzuki kertoi.
– Olen iloinen, kun pystyin voittamaan kilpailun näin vaikeissa oloissa.
Suzuki ennusti Tokion 2020 olympialaisiin yhtä raastavaa koettelemusta.
– Täällä oli raskasta, mutta niin on Tokiossakin. Siellä on samanlainen lämpötila ja kosteus.
Kisan jättivät kesken muiden muassa hallitseva olympiavoittaja, Slovakian Matej Toth, ja hallitseva maailmanmestari, Ranskan Yohann Diniz.
Kiinan Liang Rui voitti naisten kilpailun ajalla 4.23.26 ja jätti taakseen kelpo joukon miehiä. Li Maocuo varmisti Kiinan kaksoisvoiton ennen Italian Eleonora Anna Giorgia.
Katso Dohan MM-kisojen kisaohjelma, suomalaisurheilijoiden suoritusajat sekä tv-lähetysten ajat.