Vaalitentti: Katso tal­len­ne Kalevan vaa­li­ten­tis­tä, mukana kuusi ni­me­käs­tä eh­do­kas­ta Oulun vaa­li­pii­ris­tä

Pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tok­sen tor­jun­ta ei ole vi­her­hump­paa – maa­pal­lon läm­pe­ne­mi­nen mah­dol­lis­ta saada kuriin

Joukkoliikenne: Oulussa ha­lu­taan ke­hit­tää jouk­ko­lii­ken­net­tä työ­paik­ka- ja asuin­alueil­la – kolme pal­ve­lu­ta­so­vaih­to­eh­toa esillä rat­kai­suik­si

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva 2 kk 59,90 euroa

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Di­gi­ta­li­saa­tio ei koskaan korvaa täysin fyy­sis­tä pal­ve­lu­ti­lan­net­ta

Digitaaliset etäpalvelut eivät voi koskaan täysin korvata sosiaali- ja terveyspalveluissa henkilökohtaista kasvokkain tapahtuvaa hoito taikka muuta palvelutilannetta. Digipalveluiden kehittäminen ja niiden käyttäminen on kuitenkin oleellisen tärkeä tukimuoto kaikkinensa palveluiden järjestämisessä. Täydentävää palvelua. On asioita joita voi hoitaa myös etänä, kaikkeen ei tarvita fyysistä henkilökohtaista tapaamista hoitajan tai lääkärin kanssa.

Parhaimmillaan etäpalvelut nopeuttavat palvelun saatavuutta, vähentävät ruuhkia ja voidaan hoitaa isompia asiakasmääriä. Asiakkaan näkökulmasta etäpalvelut saa omaan kotiinsa ja ei tarvitse lähteä paikasta A paikkaan B.

On huomioitava kuitenkin se, että etäpalveluiden käyttö ei ole kaikille mahdollista.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.