Äärijärjestö Hamasille on tarjottu 40 päivän aselepoa, sanoi Britannian ulkoministeri David Cameron maanantaina. Aselepoehdotukseen Gazassa kuuluu Cameronin mukaan myös mahdollisesti tuhansien palestiinalaisvankien vapauttaminen vastineeksi israelilaisten panttivankien vapauttamisesta.
Cameron sanoi toivovansa, että Hamas hyväksyy ehdotuksen.
– Suoraan sanottuna kaiken maailman painostuksen ja kaikkien maailman silmien pitäisi kohdistua heihin tänään sanoen, että hyväksykää se sopimus, Cameron sanoi.
Brittiministeri kommentoi asiaa Saudi-Arabian pääkaupungissa Riadissa Maailman talousfoorumin (WEF) maanantaisessa ylimääräisessä kokouksessa.
Myös Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken sanoi kokouksessa olevansa toiveikas, että Hamas hyväksyisi Israelin tuoreimman aselepoehdotuksen.
– Hamasilla on edessään ehdotus, joka on poikkeuksellisen, poikkeuksellisen antelias Israelin puolelta, Blinken sanoi WEF:n kokouksessa.
– Olen toiveikas, että he tekevät oikean päätöksen.
Samassa kokouksessa puhunut Egyptin ulkoministeri Sameh Shoukry sanoi, että aselepoehdotuksessa on otettu huomioon molempien osapuolten kannat.
Hamasin vastausta odotettiin
Hamasin nimettömänä puhunut edustaja kertoi sunnuntaina uutistoimisto AFP:lle, että järjestö vastaisi maanantaina Israelin tuoreimpaan aselepoehdotukseen.
Hamasin edustaja sanoi, että järjestön delegaatio saapuisi maanantaina Egyptiin ja toimittaisi vastauksensa Egyptin tiedusteluviranomaisille. Hamas totesi myöhemmin sunnuntaina, että sillä ei ole merkittäviä ongelmia Israelin ehdotuksen kanssa.
Myös Egyptin tiedusteluviranomaisiin kytkeytyvä al-Qahera News kertoi, että neuvotteluja käydään maanantaina Egyptin pääkaupungissa Kairossa.
Tietoja Hamasin vastauksesta aselepoehdotukseen ei kuitenkaan ollut tullut alkuiltaan mennessä Suomen aikaa.
Toivo taisteluiden taukoamisesta kasvanut
Neuvotteluja välittäneen Egyptin oma delegaatio oli menneellä viikolla Israelissa edistämässä neuvotteluja.
Egypti, Qatar ja Yhdysvallat ovat toimineet neuvotteluiden välittäjinä kuukausia ilman kummempaa tulosta. Marraskuussa taistelut saatiin taukoamaan viikoksi ja joitakin panttivankeja vaihdettua, mutta sen jälkeen edistys on ollut käytännössä olematonta.
Viime päivinä toivo taisteluiden taukoamisesta on jälleen kasvanut. Uutissivusto Axios kertoi viikonloppuna, että Israel on vihdoin osoittanut halua neuvotella myös rauhan palauttamisesta Gazaan, jos israelilaiset panttivangit vapautetaan. AFP:n toisen Hamas-lähteen mukaan myös järjestö suhtautuu positiivisesti tällaisiin keskusteluihin.