Showpaini: Näin yli­opis­to­tut­ki­jas­ta kuo­riu­tuu yli­voi­mai­nen Va­lio­yk­si­lö

Sää: Kolea kesäsää vaihtuu ensi vii­kol­la läm­pi­mään

Huumeet: Kier­sim­me aut­ta­jien kanssa huu­mei­den käyt­tö­pai­kat Oulun kes­kus­tas­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Bit­tiu­min ty­tär­yh­tiö solmi 19,4 mil­joo­nan euron ar­voi­sen jat­ko­so­pi­muk­sen – yhtiö toi­mit­taa lait­tei­ta ryt­mi­häi­riöi­den mo­ni­to­roin­tiin

Bittium Oyj:n tytäryhtiö  Bittium Biosignals Ltd on allekirjoittanut noin 19,4 miljoonan euron arvoisen sopimuksen sydämen rytmihäiriöitä monitoroivien laitteiden toimittamiseksi.

Sopimuksen toinen osapuoli on Preventice Technologies Inc.

Sopimus on jatkoa Bittiumin ja Preventicen helmikuussa 2018 allekirjoitetulle sopimukselle. Sen puitteissa Bittium on toimittanut Preventicelle räätälöityjä langattomia EKG:n mittaus- ja monitorointilaitteita.

Jos tuore sopimus toteutuu täysimääräisenä, sen kokonaisarvo on noin 22,9 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Keskiviikon 9. syyskuuta valuuttakurssin mukaan se on noin 19,4 miljoonaa euroa.  Bittiumin tiedotteessa kerrotaan, että tuore sopimus näkyy yhtiön liikevaihdossa vuosina 2021–2024.

Bittiumin ja Preventicen välinen yhteistyö alkoi vuonna 2018. Sen tuloksena on kehitetty kuudentoista vuorokauden tallennukseen kykenevä holter-monitori.