Asunnottomille tilapäismajoitusta tarjoava Kenttätien palvelukeskus muuttaa Myllytullista Kontinkankaalle, kerrotaan Pohteen tiedotteessa.
Samalla asiakaspaikkojen määrä kasvaa. Uusissa tiloissa on yhteensä viisikymmentä asiakaspaikkaa. Niistä 46 on 2–3 hengen huoneessa olevia sänkypaikkoja. Lisäksi on neljän hengen huone neljälle patjapaikalle.
Kenttätiellä asiakaspaikkoja on ollut 38. Tarvittaessa asiakkaita on voitu ottaa lisäpaikoille.
Palvelukeskuksen uusi osoite on Kajaanintie 48 C. Samaan yhteyteen on remontoitu tilat myös päiväkeskus Huilille. Uudet tilat otetaan käyttöön juhannusviikolla.
Vastuuyksikköpäällikkö Katja Karppinen on muutoksen tyytyväinen.
– Tilapäismajoituksen asiakaspaikkoja on enemmän, ja päiväkeskus Huilille tulevat isommat ja väljemmät tilat. Yömajoituksen ja päiväkeskuksen puolet on nyt myös selkeämmin eroteltu toisistaan, hän sanoo tiedotteessa.
Päiväkeskus Huili on kohtaamispaikka, joka on suunnattu asunnottomille tai asunnottomuuden uhan oleville päihteitä ongelmallisesti käyttäville. Siellä saa neuvontaa ja opastusta asioiden hoitamiseen. Siellä voi myös viettää aikaa, käydä peseytymässä, pestä pyykkiä sekä syödä maksuttoman aamupalan ja lounaan.
Vaikka palvelukeskus muuttaa, sen nimenä säilyy Kenttätien palvelukeskus.
Palvelukeskuksen kanssa samassa osoitteessa toimii Pohteen päihdeklinikka sekä viikonloppuisin avoinna oleva selviämisasema.