Pääkirjoitus

Arjen ra­ha-asiois­sa maltti on jälleen valttia

Inflaatiosta kärsivät nyt kaikkein eniten asuntovelalliset nuoret aikuiset. Huoli rahojen riittävyydestä vallitsee jokaisessa tuloluokassa, mutta eniten kustannustason nousu jäytää mielenrauhaa keskituloisten joukossa.

Korkeat korot ovat moninkertaistaneet asuntolainojen hoitokuluja ja ne kiihdyttävät inflaatiota tällä hetkellä eniten.
Korkeat korot ovat moninkertaistaneet asuntolainojen hoitokuluja ja ne kiihdyttävät inflaatiota tällä hetkellä eniten.
Kuva: Vesa Joensuu/Arkisto

Kuluttajahinnat Suomessa ovat nousseet pari vuotta. Hintojen nousu kiihtyi sen jälkeen kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuussa 2022.

Marras-joulukuussa 2022 kuluttajahintojen nousuksi eli taloustermillä inflaatioksi laskettiin 9,1 prosenttia vuoden takaisesta. Inflaatio oli korkeimmillaan 40 vuoteen eli vastaavaa laajamittainen hintojen nousu koettiin 1980-luvun alussa.

Inflaatio on kääntynyt viime kuukausina lievään laskuun. Tilastokeskuksen mukaan se oli 6,3 prosenttia kesäkuussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut