ADHD: Oulussa ke­hi­tet­tiin peli, joka voi jopa pal­jas­taa lapsen ADHD:n

Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Oulu: Ro­tuaa­rin palloa vaivaa mys­ti­nen vika, jota sel­vi­te­tään edel­leen

Mainos: Markkinointitoimisto Kolmas Polvi etsii markkinoinnin asiantuntijaa - tutustu ja hae tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ap­teek­ki­alan ta­voit­tee­na on uu­dis­tus

Kaupan liiton toimitusjohtaja Mari Kiviniemi jatkaa apteekkikeskustelua (Kaleva 15.3./Lukijalta).

On totta, että yksityisiä terveyspalveluita voi omistaa kuka tahansa. Apteekkeja säännellään tarkemmin siksi, että ne eivät yksityisen terveydenhuollon tapaan täydennä julkista palvelua, vaan vastaavat sen järjestämisestä. Tämän vuoksi lainsäätäjä on katsonut, että esimerkiksi apteekkien sijaintia ja omistajuutta on tarpeen säännellä.

Proviisoriomistus yhdistää taloudellisen ja ammatillisen vastuun apteekista ja takaa riippumattomuuden lääketukuista ja lääkeyrityksistä, jotta niiden kaupalliset intressit eivät pääse ohjaamaan apteekkien tuotevalikoimia ja -suosituksia.

Lääkkeiden ja ruoan hintakehityksen vertaaminen on ymmärrettävästi kiusallista kaupan alalle, sillä ruoan hinta on noussut viime vuosina rajusti ja etenkin viimeisen vuoden aikana, kun samaan aikaan reseptilääkkeiden kuluttajahinnat ovat hintasääntelyn ja toimivan hintakilpailun ansiosta tulleet reilusti alaspäin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.