Ammattiopisto Luovin opiskelijat olivat hyvin esillä nuorten ammattitaidon Suomen mestaruudet ratkoneessa Taitaja2021-tapahtumassa.
Tapahtuma järjestettiin verkossa 18.–20. toukokuuta. Luovu järjesti Oulussa ja Muhoksella erityistä tukea tarvitsevien opiskelijoiden TaitajaPLUS-lajit. Kilpailijat mittelivät paremmuudestaan logistiikassa, liiketoiminnassa sekä ravintola- ja cateringpalveluissa.
Luovin opiskelijat pokkasivat kaksi kultaa sekä yhden hopean ja yhden pronssin.
Kultamitali heltisi ravintola- ja cateringpalvelujen parikilpailussa, kun Luovin Essi Räisänen ja Petra Pursiniemi juhlivat Suomen mestaruutta. Finaalissa valmistettiin muun muassa ratatouillea, paneroitua broilerinfileetä ja Duchesse-perunoita.
Kaksikko oli voiton ratkettua onnensa kukkuloilla.
– Tämä oli yllätys, mutta voitto oli tavoitteenamme, Räisänen kertoo tiedotteessa.
Toinen Suomen mestaruus irtosi logistiikassa, kun Pinja Immonen selviytyi kaksiosaisesta kilpailusta parhaiten. Kilpailijoiden tehtäviin kuuluivat tavaran vastaanottaminen, hyllyttäminen sekä tavaran keräily ja lähettäminen.
Immonen jakoi kilpailun ykköstilan Kiipulan ammattiopiston Sami Leinon kanssa.
– Sain tehtyä siten, miten olen näitä hommia tehnyt. Parhaani yritin, Immonen kommentoi.
Luovin menestyksen logistiikassa täydensi pronssille yltänyt Tuukka Kinnunen.
– Kilpailun ensimmäisessä osuudessa oli ongelmia. Vastaanottotehtävässä aika pääsi loppumaan kesken, Kinnunen harmitteli.
Luovin värisuoran täydensi Henna Halonen, joka nappasi hopeaa liiketoiminnasta. Kilpailijat mittasivat taitojaan asiakaspalvelussa ja myymälätyöskentelyssä.
– Jännitti, mutta ei ihan kauheasti. Suoritusta se ei haitannut, Halonen sanoo.
Mitalistien lisäksi kilpailuihin osallistui kolme Luovin opiskelijaa. Asla Porsanger ja Sameli Pukema ottivat osaa ravintola- ja cateringpalveluiden parikilpailuun ja Olli Alasaarela puolestaan oli mukana liiketoiminnan koitoksessa.