Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Am­ma­til­li­sen kou­lu­tuk­sen osaa­mis­pis­teen tun­ti­mää­rää on nos­tet­ta­va

Ammatillisesta koulutuksesta on keskusteltu viime aikoina enemmän kuin pitkään aikaan. Tutkija Penni Pietilä herätti viimein yhteiskunnan huomaamaan, että ammatillisen koulutuksen reformi vuonna 2018 ja sen jälkeen tehdyt leikkaukset ammatillisesta koulutuksesta ovat osoittautuneet suuriksi virheiksi.

Pietilän mukaan opetusta on typistetty ja se on muuttunut sirpaleiseksi. OAJ:n viime vuonna teettämän kyselyn mukaan opettajat pystyvät käyttämään yhä vähemmän aikaa opetukseen ja sen suunnitteluun. Työpäivistä kasvava osa kuluu hallinnollisiin tehtävin, koulutuksiin ja kurinpitoon.

Ammatillisen koulutuksen matalalento ei ole opettajien syytä. He kyllä tekevät parhaansa, mutta niukat resurssit eivät paljon eväitä anna. Entinen opetusministeri Li Andersson sen tiivisti Ylen A-studiossa: ”Hallitus on tehnyt virheen palatessaan leikkausten tielle.”

"Koulutuksesta leikkaamalla ei saada pitkällä aikavälillä valtion taloutta kuntoon, päinvastoin."

Hallitus on jatkanut ammatillisen koulutuksen kurjistamista edelleen. Toisen asteen ammatillisen koulutuksen rahoitusta leikattiin viime vuonna 120 miljoonaa euroa ja aikuiskoulutustuki poistettiin. Tämän kevään kehysriihessä ammattikorkeakouluihin kohdistuivat lähes 17 miljoonan euron leikkaukset.

Nyt kiristysten seuraukset alkavat näkyä – seuraukset, joista opettajat ja asiantuntijat ovat varoittaneet. Koulutuksesta leikkaamalla ei saada pitkällä aikavälillä valtion taloutta kuntoon, päinvastoin.

Nyt hallituksen on aika peruuttaa huonoista päätöksistä. Se voisi aloittaa nostamalla opiskelijan osaamispistettä vastaavan tuntimäärän nykyisestä 12:sta 18:aan. Näin vastattaisiin opiskelijoiden, opettajien ja työelämän huoleen opetuksen resursseista ja osaamistason nostosta. Ammatillinen koulutus ansaitsee nykyistä enemmän arvostusta.

Ari-Pekka Sirviö

puheenjohtaja, OAJ Pohjois-Pohjanmaa

hallituksen jäsen, Ammattikorkeakoulujen ja ammatillisten oppilaitoksen opettajat ja asiantuntijat AO