Tilaajille

Alina Rusina seurasi poi­kays­tä­vän valaa Oulussa sa­mal­la, kun su­ku­lai­sia on rin­ta­mal­la Uk­rai­nas­sa

Läheiset ovat aina ikävöineet palvelukseen astuneita varussotilaita. Nyt omaisten ajatuksissa on myös huoli siitä, pitääkö maata joskus oikeasti puolustaa asein.

Ukrainalaisen Alina Rusinan suomalainen poikaystävä vannoi sotilasvalan Oulun Raatin stadionilla perjantaina. Rusinalla on yhä perhettä Ukrainassa ja sukulaisia rintamalla.
Ukrainalaisen Alina Rusinan suomalainen poikaystävä vannoi sotilasvalan Oulun Raatin stadionilla perjantaina. Rusinalla on yhä perhettä Ukrainassa ja sukulaisia rintamalla.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kainuun prikaatin valatilaisuus veti perjantaina Oulun Raatin stadionin täyteen varussotilaiden omaisia kirpeästä pakkasesta huolimatta.

Maailman kiristynyt turvallisuustilanne on tehnyt valatilaisuuksista entistä vakavampia tilaisuuksia.

Nykyään on pakko ottaa huomioon sellainen mahdollisuus, että juhlava sotilasvala ei ole pelkkää sananhelinää, vaan isänmaa voi joskus joutua kutsumaan puolustajiaan tositoimiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä