Tilaajille

Ale-tuot­tei­den il­moi­tuk­sis­sa on nyt ver­tai­lu­hin­ta – edel­li­nen halvin hinta auttaa ku­lut­ta­jaa ar­vioi­maan tar­jouk­sen hy­vyyt­tä

Vuoden alusta lähtien tarjoustuotteiden edellisten alimpien hintojen 30 päivän sisällä on pitänyt olla myös näkyvillä. Hintojen keinotekoinen nostaminen ennen kampanjaa on nyt hankalampaa.

K-Rauta Äimäraution kauppias Tuomas Pajala sanoo, että hintatarjousten uudenlainen esittäminen ilmoituksissa ei ole aiheuttanut heille ongelmia.
K-Rauta Äimäraution kauppias Tuomas Pajala sanoo, että hintatarjousten uudenlainen esittäminen ilmoituksissa ei ole aiheuttanut heille ongelmia.
Kuva: Pekka Peura

Kauppojen tarjoustuotteiden lehti-ilmoituksissa ja kauppojen sisällä tarjoustuotteiden hintalapuissa on alkanut näkyä merkintöjä myös aiemmista tarjoushinnoista.

Kuluttajalle on vuoden alusta lähtien pitänyt kertoa tavaran alennus- tai tarjoushinnan ohella myös alin hinta, jolla tavaraa on myyty kampanjaa edeltävien 30 päivän aikana.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä