Moneen suomalaiskuntaan koronapandemia on luonut myös mahdollisuuden: virus työnsi liikkeelle ennennäkemättömän etätyöbuumin. Se on tehnyt monesta lomavieraasta pitempään mökkikunnassa viihtyvän asukkaan.
Vahvimmin tämä ilmiö on näkynyt tietysti niissä kunnissa, joissa loma-asuntoja on eniten kuten Kuusamossa, Kittilässä ja Kolarissa. Niissä mietitään nyt, olisiko vieraista mahdollista saada omaa väkeä.
Saman kehityksen varaan toiveita rakentaa moni muukin kunta. Vaikka luontoelämykset tai aktiviteetit eivät olisikaan maan huipulta, nämäkin kunnat pystyvät tarjoamaan tulijoille vähintäänkin väljyyttä ja edullisia asuntoja.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut