Akaa kukisti ACO Volleyn tril­le­ris­sä ja venytti vä­lie­rä­sar­jan rat­kai­sua Ouluun: "Syk­keet saat­ta­vat olla ta­pis­sa"

OsVa-kasvatti Ville Kuukasjärvelle voitolla oli myös toisenlainen arvo. Alokas välttyi paluulta armeijan kasarmille.

Akaa
Matt Gentry (ilmassa) ja muut ACO Volleyn pelaajat törmäsivät ratkaisuerässä Akaa-Volleyn muurimaiseen torjuntaan.
Matt Gentry (ilmassa) ja muut ACO Volleyn pelaajat törmäsivät ratkaisuerässä Akaa-Volleyn muurimaiseen torjuntaan.
Kuva: Eriika Ahopelto

Miesten liiga, 5. välierä, Akaa-Volley–AC Oulu Volley 3–2 (22–25, 25–21, 25–16, 16–25, 15–12). Voitot ACO Volleylle 3–2.

Toijalan takana ei ole paljon mitään, laulaa edesmennyt Aki Sirkesalo tunnetussa kappaleessaan. Paljon-tarkenne oli Sirkesalolta kaukaa viisas lisäys sanoitukseen, sillä Toijalan takana Akaassa on ainakin yksi sisukas ja sitkeä lentopallojoukkue.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä