Kuurot
Kuuro väittelijä haastaa käsityksiä viittomakielestä – Oulusta kotoisin oleva Jarkko Keränen on ehtinyt myös seikkailla tosi-tv-sarjassa

Kuuro väit­te­li­jä haastaa kä­si­tyk­siä viit­to­ma­kie­les­tä – Oulusta ko­toi­sin oleva Jarkko Keränen on ehtinyt myös seik­kail­la to­si-tv-sar­jas­sa

29.08.2025 05:00 1
Oululaistutkimus paljastaa kuurojen kokeneen sisäoppilaitoksissa  monenlaista väkivaltaa – "Ei ole syytä epäillä, että kyse olisi vain yksittäisistä tapahtumista"

Ou­lu­lais­tut­ki­mus pal­jas­taa kuu­ro­jen ko­ke­neen si­säop­pi­lai­tok­sis­sa mo­nen­lais­ta vä­ki­val­taa – "Ei ole syytä epäil­lä, että kyse olisi vain yk­sit­täi­sis­tä ta­pah­tu­mis­ta"

26.10.2023 06:06 3
Viittomakieltä käyttävien lasten määrä vähenee radikaalisti– "Edelleenkin asenne on, että kuurojen olisi parempi puhua viittomisen sijaan"

Viit­to­ma­kiel­tä käyt­tä­vien lasten määrä vähenee ra­di­kaa­lis­ti– "E­del­leen­kin asenne on, että kuu­ro­jen olisi parempi puhua viit­to­mi­sen sijaan"

23.09.2020 06:00