Matti Vanhanen teki tosi hyvän esityksen Ahvenanmaan nykytilanteesta. Ahvenanmaa on melkoinen kummajainen. Se on demilitarisoitu alue, joka kuuluu Suomelle ja joka vastaa sen puolustuksesta.
Suomalaisia joukkoja siellä ei kuitenkaan saa olla, mutta siellä on suomettumisen seurauksena ollut Neuvostoliiton/Venäjän konsulaatti yli 80 vuotta. Lisäksi Ahvenanmaa on pohjoisen Itämeren lukko ja kriisitilanteessa sieltä pystyy hallitsemaan laajasti Itämerta.
Venäläiset ovat varmasti kartoittaneet ja tutkineet alueen hyvin tarkkaan. On tehty tarkat suunnitelmat, miten alue voidaan sotilaallisesti ottaa haltuun.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut