ACO Basket puristi voiton päähän fi­naa­lis­ta – Jän­ni­tys kesti Jy­väs­ky­läs­sä vii­mei­sel­le se­kun­nil­le asti

ACO Basketin Tyler Harris näytti joukkueelleen suuntaa ja pussitti 26 pistettä.
ACO Basketin Tyler Harris näytti joukkueelleen suuntaa ja pussitti 26 pistettä.
Kuva: Mikko Halvari

1. divisioona, 2. välierä, JBA–ACO Basket–JBA 89–91 (48–46). ACO Basket johtaa voitoin 2–0.

Pääsiäinen toi ACO Basketille sen, mitä oli tilattukin: kaksi voittoa. Vaikka oululaisjoukkueen peli ei välieräsarjan kahdessa ensimmäisessä pelissä ole tarjonnut täyttä ilotulitusta, se on pystynyt nostamaan tasoaan silloin, kun sitä on tarvittu.

Maanantain ottelu Jyväskylä Basketball Academyn vieraana oli sarjan avausottelua huomattavasti hikisempi, sillä joukkueet kartuttivat pistesarakkeittaan lähes tasatahtiin läpi ottelun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä