AC Oulusta siir­ty­nyt Julius Körkkö to­tut­te­lee Tanskan lii­ga­vauh­tiin – "Aika skarp­pi­na saa olla koko ajan"

Julius Körkkö pelotteli liigan alkukaudella vastustajien puolustuksia. Nyt haukiputaalainen pelaa Tanskan liigassa sekä alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa.
Julius Körkkö pelotteli liigan alkukaudella vastustajien puolustuksia. Nyt haukiputaalainen pelaa Tanskan liigassa sekä alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa.
Kuva: Teija Soini

Haloo, kuuleeko Kosovo?

Körkkö ja Kosovo kuulevat. Julius Körkkö vastaa puhelimeen Pristinasta, ja hän kuulee sinne kysymysten lisäksi myös jalkapallo-ottelun ääniä.

Haukiputaalaisen hyökkääjän edellinen seura AC Oulu pelaa juuri harjoitusottelua FF Jaroa vastaan Heinäpään stadionilla.

– Katsoinkin instagramista, että siellä on peli alkanut, Körkkö tietää.

Hän on nyt 2 500 kilometrin päässä Oulusta hyvästä syystä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä