AC Oulu Volleyn vas­tus­ta­ja vä­li­eriin var­mis­tui – Akaa-Vol­ley oli Sami Kurt­ti­lan suo­ja­teil­le voit­ta­ma­ton haaste vielä run­ko­sar­jas­sa

Passaririlegenda Mikko Eskon, 47, ura päättyi, kun TuTo Volley hävisi puolivälieräsarjansa Hurrikaanille.

AC Oulu Volleyn Miikku Makkonen (18) ja Eeli Kuukasjärvi (13) pääsevät haastamaan välierissä Antti Taposen (maassa) ja muut Akaa-Volleyn pelaajat.
AC Oulu Volleyn Miikku Makkonen (18) ja Eeli Kuukasjärvi (13) pääsevät haastamaan välierissä Antti Taposen (maassa) ja muut Akaa-Volleyn pelaajat.
Kuva: Tiina Wallin

AC Oulu Volley kohtaa miesten lentopalloliigan välierissä Akaa-Volleyn. Asia varmistui perjantai-iltana, kun runkosarjan voittanut Hurrikaani kukisti neljännessä puolivälieräottelussa TuTo Volleyn 3–0 ja eteni viimeisenä joukkueena välieriin otteluvoitoin 3–1.

Akaa-Volley ja ACO Volley sijoittuivat runkosarjassa peräkkäin sijoille kaksi ja kolme. Näin välieräsarjan kotietu on viime kevään mestarilla Akaa-Volleylla, joka on voittanut joukkueiden neljä aiempaa kohtaamista tällä kaudella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä