Tilaajille

16-vuo­tias ou­lu­lai­nen Ot­so-Pek­ka Park­ki­la näki lä­hel­tä, miten kym­me­nen mil­joo­nan euron poika ampui ran­gais­tus­pot­kun maaliin

16-vuotias Otso-Pekka Parkkila pelasi talvella myös AC Oulun edustusjoukkueessa. Poikamaajoukkueissa hän on esiintynyt jo 21 kertaa.
16-vuotias Otso-Pekka Parkkila pelasi talvella myös AC Oulun edustusjoukkueessa. Poikamaajoukkueissa hän on esiintynyt jo 21 kertaa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

16-vuotias oululainen Otso-Pekka Parkkila seurasi muutaman metrin etäisyydeltä, kuinka kymmenen miljoonan euron poika ampui rangaistuspotkun maaliin. Samalla romuttui Minihuuhkajien unelma EM-lopputurnauksesta.

Tämä tapahtui tiistaina Vantaalla.

Kun italialainen Francesco Camarda onnistui rankkarissaan, tilastoihin merkittiin peliajaksi minuuttilukema 90+1.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä