15-vuo­tiaat ou­lu­lai­set SM-mi­ta­lis­tit Matti Mank­ki­nen ja Ella Pruik­ko­nen ovat tans­si­neet yhdessä jo seit­se­män vuotta – "Omaa paria osaa ar­vos­taa"

15-vuotiaat Matti Mankkinen ja Ella Pruikkonen voittivat hiljattain 10-tanssissa juniori-ikäluokassaan SM-hopeaa.

Oulu
Oululainen 10-tanssipari Ella Pruikkonen–Matti Mankkinen voitti lokakuussa junior II -luokassa SM-hopeaa.
Oululainen 10-tanssipari Ella Pruikkonen–Matti Mankkinen voitti lokakuussa junior II -luokassa SM-hopeaa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Tanssi ja tanssikilpailut pursuavat glamouria. Kiiltävät asut, viimeistellyt kampaukset, millintarkka maskeeraus ja spottivaloja lukuun ottamatta pimennetyt salit luovat näyttävän yhdistelmän.

Mutta kuten jokaisessa lajissa, kilpailut ovat vain jäävuoren huippu, joka yleisölle esitellään.

Työ tehdään arjessa.

Tarvitaan toistoja, toistoja ja vielä kerran toistoja.

Niitä ovat hiomassa 10-tanssissa junior II -luokassa lokakuussa SM-hopeaa voittaneet Matti Mankkinen ja Ella Pruikkonen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä