Nepalin ja Tiibetin rajaseudulla etsittiin torstaina yli 1 300:aa ihmistä sen jälkeen, kun rajut tulvat ja maanvyörymät iskivät alueelle keskiviikkona.
Nepalissa on viranomaisten mukaan kateissa lähemmäs 800 ihmistä. Kadonneiden joukossa on yli 500 turistia, joista suurin osa on ulkomaalaisia.
Kiinaan kuuluvassa Tiibetissä on viranomaisten mukaan kateissa noin 560 ihmistä, joista lähes puolet on ulkomaalaisia.
Kuolleita on viranomaisten mukaan löydetty molemmista maista yhteensä jo lähes kolmesataa.
Kadonneiden ja kuolleiden joukossa oli vaeltajia ja kiipeilijöitä eri puolilta maailmaa. Lisäksi joukossa oli hindulaisia pyhiinvaeltajia.
Mahdollisesti muitakin suomalaisia kateissa
Nepalissa kadonneiden joukossa on ainakin yksi suomalainen. Asian vahvisti STT:lle ulkoministeriön konsuliasioiden yksikön johtava asiantuntija Antti Vaaras.
Vaaras ei halua tässä vaiheessa kertoa tapauksesta enempää yksityisyydensuojaan vedoten. Hän pitää mahdollisena, että muitakin suomalaisia voi olla kateissa.
Ulkoministeriöstä kerrottiin STT:lle keskiviikkona, että runsaat 30 suomalaista oli tehnyt alueelle matkustusilmoituksen. Ulkoministeriö lähetti kyselyn mahdollisesta avuntarpeesta tiedossa oleville suomalaismatkailijoille. Noin puolet heistä oli keskiviikkoiltaan mennessä jo vastannut siihen.
Sai alkunsa jäätikön romahduksesta
Nepalin rajut tulvat saivat alkunsa jäätikön romahduksesta, eivät maanjäristyksestä, kuten aluksi uskottiin, kertoo Yhdysvaltain geologinen tutkimuslaitos. Romahdus käynnisti valtavan maanvyörymän, joka pyyhkäisi tieltään jopa kokonaisia kyliä.
– Suuri osa jäätiköstä putosi noin 5 200 metrin korkeudesta laaksoon, sanoi Uuden-Seelannin GNS Sciencen johtava tutkija Simon Cox uutistoimisto AFP:lle.
– Se muuttui raivoisasti vyöryväksi maa-ainesmassaksi, joka kerää mukaansa kiviä, maa-ainesta, puita ja kaiken muun tielleen osuvan ja sinkoaa ne sitten kanjonia pitkin alaspäin, hän jatkoi.
Vesimassa iski ensimmäisenä rajavartioasemalle. Valvontakameran videossa näkyy, kuinka muta ja maa-aines peittävät alueen ihmisten paetessa niiden edeltä.
Tämän jälkeen massa eteni alavirtaan Nepaliin, tulvi kyliin ja tuhosi siltoja ja rakennuksia.
Jäätikön romahdus oli niin suuri, että se rekisteröityi seismisenä tapahtumana ja tulkittiin aluksi virheellisesti maanjäristykseksi.
Vaikka yksittäistä jäätikkötapahtumaa on vaikea suoraan yhdistää ilmastonmuutokseen, maapallon lämpeneminen aiheuttaa jatkuvaa rasitusta jäätiköille. Jäätiköt vetäytyvät kaikkialla maailmassa, mikä lisää katastrofien riskiä.
Apua virtaa katastrofialueelle
Lupauksia avusta ja tukitoimista alkoi tulla pian sen jälkeen, kun katastrofin laajuus tuli ilmi.
Yhdysvallat on luvannut 500 000 dollaria hätäapua, ja Kansainvälinen Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun yhdistysten liitto on myöntänyt 1,4 miljoonaa dollaria.
Euroopan unioni ilmoitti aktivoineensa Copernicus-satelliittiseurantajärjestelmänsä auttamaan pelastus- ja jälleenrakennustoimissa sekä olevansa valmis tarjoamaan lisäapua. Maailman terveysjärjestö WHO puolestaan kertoi lähettäneensä paikalle kiireellisiä lääkintätarvikkeita.
Naapurimaa Intia on toimittanut katastrofialueelle aluksi 10 tonnia humanitaarista apua.
Juttua muokattu 27.8.2026 kello 7.44: päivitetty tiedolla, että kadonneita tiedetään olevan yli tuhat. Kello 9.03 päivitetty tietoa Nepalissa kadonneista. Kello 10.28 päivitetty tieto suomalaisesta kadonneesta. Päivitetty kauttaaltaan kello 13.25.