Yli puolet ke­mi­jär­ve­läi­sis­tä vas­tus­taa pump­pu­voi­ma­laa – yhtiö ei halua kom­men­toi­da riip­pu­ma­ton­ta kyselyä

Taloustutkimus teki asukaskyselyn 200:lle aikuiselle kemijärveläiselle.

Kuvassa Kemijärven Ailangantunturi ja siellä oleva Tunturilampi, johon tulisi Kemijoki oy:n pumppuvoimalaitoksen yläallas. Kuva otettu lännestä itään päin vuoden 2024 kesällä.
Kuvassa Kemijärven Ailangantunturi ja siellä oleva Tunturilampi, johon tulisi Kemijoki oy:n pumppuvoimalaitoksen yläallas. Kuva otettu lännestä itään päin vuoden 2024 kesällä.
Kuva: Kemijoki oy

Yli puolet kemijärveläisistä vastustaa Kemijoki oy:n Ailangantunturin pumppuvoimahanketta. Yhtiön Taloustutkimuksella teettämän asukaskyselyn mukaan 53 prosenttia kemijärveläisistä suhtautuu pumppuvoimalaan negatiivisesti, 22 prosenttia positiivisesti ja 22 prosenttia neutraalisti.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä