Yli-Iin Kyn­kään­suol­le is­tu­te­taan viisi heh­taa­ria uutta metsää – entinen tur­ve­tuo­tan­to­alue muuttuu nuorten käsissä hii­li­nie­luk­si

Oulun 4H-yhdistys aloitti maanantaina metsänistutuksen Yli-Iin Kynkäänsuon vanhalla turvetuotantoalueella. Töihin haki 200 nuorta.

Yli-Iin Kynkäänsuolla metsitetään entistä turvetuotantoaluetta. Istutettavana alueella on viisi hehtaaria ja yhteensä 10 000 tuhatta tainta. Arkistokuva.
Yli-Iin Kynkäänsuolla metsitetään entistä turvetuotantoaluetta. Istutettavana alueella on viisi hehtaaria ja yhteensä 10 000 tuhatta tainta. Arkistokuva.
Kuva: Pasi Määttälä

Yli-Iin Kynkäänsuolla kahdeksan nuorta alkoivat iskeä maanantaina pottiputkea maahan metsittääkseen Vapon vanhan turvetuotantoalueen.

Istutettavana on viisi hehtaaria ja 10 000 tuhatta tainta, mäntyä ja kuusta.

– Yleensä vanhalle turvemaalle istutetaan mäntyä, mutta kun hirvet tykkäävät kovasti männyntaimen latvoista, on hyvä istuttaa kuusta sekaan, kertoo Oulun 4H-yhdistyksen toiminta- ja koulutuskoordinaattori Miia Konttinen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä