Yle: Venäjän tur­val­li­suus­pal­ve­lu ta­ka­va­ri­koi Kuolan suo­ma­lai­sis­ta ker­to­neen kirjan – kir­jai­li­jan su­ku­juu­ret Poh­jois-Poh­jan­maal­la

Agnessa Haikara kertoi kirjastaan, siirtolaisuudesta ja Stalinin sorrosta Iijokiseudussa jo viime vuoden tammikuussa.

Kuusamo
Agnessa Haikara on kirjoittanut kirjan suomalaisten Kuolan siirtolaisten historiasta. Hän on kuusamolaissyntyisten siirtolaisten jälkeläinen.
Agnessa Haikara on kirjoittanut kirjan suomalaisten Kuolan siirtolaisten historiasta. Hän on kuusamolaissyntyisten siirtolaisten jälkeläinen.
Kuva: Agnessa Haikaran arkisto

Kuolansuomalaisten karua historiaa vuosia selvittänyt Murmanskissa asuva Agnessa Haikara on peloissaan, kertoo Yle. Venäjän turvallisuuspalvelu on takavarikoinut hänen kirjoittamansa kirjan suomalaisten muutosta Kuolaan ja heidän kokemastaan Stalinin hallinnon sortotoimista.

Agnessa Haikaran suku on kotoisin Kuusamosta. Jäämerelle oli muuttanut Oulun seudulta Kari Haikara, joka tapasi siellä kuusamolaislähtöisen Matilda Pesosen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä