Thaipoimija Bunliang Wongwat poimi marjoja Rovaniemen lähistöllä kesällä 2022. Tänä vuonna yksikään thaipoimija ei ole vielä jättänyt viisumihakemusta Suomeen.
Kuva: Iiro Kerkelä
Kesäkuun ensimmäiseen päivään mennessä yksikään thaipoimija ei ole vielä jättänyt viisumianomusta marjanpoimintaa varten, kertoo Yle.
Viime vuonna Suomeen tuli lähes 4000 thaipoimijaa. Suomalaisista mustikoista, puolukoista ja muista metsämarjoista 90 prosenttia on ollut ulkomaisten poimijoiden keräämiä, joista thaimaalaisten osuus on ollut ylivoimaisesti suurin.
Ylelle asiaa kommentoineen Ulkoministeriön maahantuloyksikön päällikön sijaisen Katja Luopajärven mukaan alaa ravistelleet vakavat rikossyytteet ja ihmiskauppaepäilyt ovat kuitenkin muuttaneet maahantulon käytäntöjä täksi kesäksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut