Suomen ja Viron välillä kulkevan sähkönsiirtokaapelin lisäksi myös neljässä tietoliikennekaapelissa on vikaa.
Kaksi vioittuneista kaapeleista on Elisan Helsingin ja Tallinnan välillä kulkevia merikaapeleita. Kolmas vika on valtionyhtiö Cinian Helsingistä Saksan Rostockiin kulkevassa C-Lion1-merikaapelissa. Neljäs vioittuneista kaapeleista on Suomen ja Viron välillä oleva kiinalaisomisteinen Citic Telecomin kaapeli.
Kaikki kaapelit vikaantuivat keskiviikkoiltana. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin mukaan Elisan kaapelit ovat katkenneet ja kaksi muuta vaurioituneet muulla tavoin. Kaapeleiden vikaantumisesta on Traficomin mukaan aloitettu esitutkinta, jossa tehdään kansainvälistä yhteistyötä.
Cinia kertoo tiedotteessa, että vikatilanteen todennäköisenä syynä pidetään kaapelikatkosta, joka on onnistuttu paikallistamaan Suomenlahdelle Porkkalanniemen edustalle.
Cinian mukaan merikaapeleiden korjaaminen kestää tyypillisesti useita viikkoja.
Elisa puolestaan kertoo tiedotteessaan, että kaapeleiden häiriöillä ei ole vaikutusta yhtiön palveluihin Suomessa tai Virossa. Yritys- ja operaattoriasiakkaille, joilla on kaapeleista suoria siirtoyhteyksiä, vika on kuitenkin voinut näkyä.
Elisa kertoo olleensa yhteydessä viranomaisiin sekä Suomessa että Virossa asian tutkimiseksi.
Viron yleisradioyhtiö ERR kertoo, että myöskään Citic Telecomin kaapelin vaurioituminen ei aiheuta näkyviä haittoja käyttäjille.
Uutistoimisto BSN:n mukaan vioittuneiden kaapeleiden tilalla voidaan tietoliikenneyhteyksien turvaamiseksi Virossa käyttää muun muassa muita toimivia merikaapeleita.
Muitakin kaapeleita vaurioitunut viime aikoina
Tietoliikennekaapeleiden lisäksi Suomen ja Viron välinen sähköyhteys Estlink 2 katkesi joulupäivänä puolenpäivän jälkeen. Kantaverkkoyhtiö Fingrid kertoi torstaina puoliltapäivin, että Suomen ja Viron välisen sähkönsiirtoyhteyden vika on paikannettu merikaapeliin. Sähköjärjestelmä ei ole vaarantunut.
Estlink 2:n vauriosta epäillään Cookinsaarten lipun alla seilaavaa, Venäjältä matkaan lähtenyttä öljytankkeri Eagle S:ää. Viranomaiset tutkivat laivaa ja tapahtumia kaapelin lähellä.
Runsaan vuoden aikana Itämeren pohjassa on vaurioitunut useita eri kaapeleita ja kaasuputkia. Niihin on yhdistetty kiinalaisia tai kiinalaisomisteisia aluksia.
Kiinalaisen Yi Peng 3 -laivan epäillään vaurioittaneen marraskuussa Itämerellä Suomen ja Saksan sekä Ruotsin ja Liettuan välisiä merenalaisia kaapeleita kiskomalla ankkuriaan merenpohjassa.
Vuosi sitten lokakuussa vaurioitui Suomen ja Viron välillä kulkeva kaasuputki Balticconnector. Siihen syylliseksi on epäilty kiinalaisomisteista rahtialus Newnew Polar Bearia.