Osallistuin keskustan Lappeenrannan puoluekokoukseen Himangan paikallisosaston virallisena edustajana. Yleiskeskustelun aikana tein seuraavan esityksen.
”Fennovoiman ydinvoimalahanke Pyhäjoella on pysähtynyt lopullisesti. Sen vuoksi esitän, että puoluekokous velvoittaa elinkeinoministeri Mika Lintilää ryhtymään kaikkiin sellaisiin toimenpiteisiin, joilla uuden ydinvoimalan rakentaminen Pyhäjoelle voidaan toteuttaa.
Paras tapa on perustaa uusi yhtiö, jossa valtio on pääomistaja. Valtion osaomistus varmistaa myös yksityisen rahoituksen. Suomella ei ole varaa jättää ainutlaatuista tilaisuutta käyttämättä.
Pyhäjoen Hanhikivenniemeä ei saa jättää puskittumaan ja lokkien paskannuspaikaksi. Suomi tarvitsee puhdasta luotettavaa sähköenergiaa.