Perinteiset automallit alkavat osalla automerkeistä olla myyntitilastoissa katumaasturien, SUV-autojen, alapuolella.
Volkswagenin B-segmentin tuote on T-Cross. Auton mittasuhteita on helppo hahmottaa, kun ajattelee auton olevan Volkswagen Polon maasturiversio.
Forum24 koeajoi uutuuden 115-hevosvoimaisella bensiinturbomoottorilla ja DSG-vaihteistolla.
Ulkonäkö: Uutuus on on näppärän näköinen ja kokoinen. Se on helppo tunnistaa Volkswageniksi.
Muotoja on runsaasti, vaikka muotoilu on konsernin tyylin mukaisesti hillittyä. Sivuprofiilissa erottuu kaksi vahvaa muotolinjaa.
Takaosa on melko pystyssä, ei niinkään viistoperä.
Tutut elementit, muovisuojat ja kookkaat renkaat kuuluvat ilmeeseen.
Ajettavuus: Vankka saksalaisuus tulee esille kokoluokan mukaisesti. Auto ei nyöki, eikä edes kolahtele asfaltin katkoksissa ja toimii matka-autona moitteetta.
Näppärä koko mahdollistaa helpon käsittelyn kaupungissa ja ahtaissa paikoissa.
Auton tuottamat äänet ovat maltilliset, kolmisylinterinen turbomoottori pörisee yli 3 000 kierroksen kiihdytyksissä kuuluvasti. DSG toimii pehmeästi.
Liikkeellelähdöt toimivat parhaiten, kun muistaa sammuttaa start-stop-järjestelmän.
Tilojen käytännöllisyys: Poloon verrattuna T-Cross on noin 14 senttimetriä korkeampi. Tämä mahdollistaa korkealla sijaitsevan istuma-asennon, joka tarjoaa käytön mukavuutta.
Takaistuin siirtyy 14 senttimetriä, joten tilaa voi säätää matkatavaroiden tai matkustajien tarpeita vastaaviksi.
Neljä aikuista matkustaa mukavan väljästi, ryhdikkäästi istuen.
Tavaratilan koko on takaistuimen asennosta riippuen 455–385 litraa. Takaistuimet kaadettuna tila kasvaa 1 281 litraan.
Puhelimen lataajaa on muistettu langattomalla latauksella.
Suorituskyky: Moottorivaihtoehtoina ovat litraiset bensiinimoottorit ja 1,6-litraiset dieselmoottorit. Kaikki moottorit ovat turboahdettuja. Litrainen bensiinimoottori työskentelee tarvittaessa pontevasti, suorituskyky riittää kaikille teille.
Vakioliikenteen tahdissa ajettaessa moottorin kierrokset eivät nouse juuri yli 2 500 kierroksen. Tämän mahdollistaa seitsemän vaihteinen DSG-vaihteisto.
Itse valitsisin T-Crossin moottoriksi 95-hevosvoimaisen turbodieselin. Auton maavara on reilu, 19 senttimetriä. Metsäautotie, jonka keskikohta on hieman reunoja korkeammalla, ei hidasta T-Crossin etenemistä.
Noin 400 kilometrin koeajolla pääsin 6,2 litran kulutukseen, joka on myös valmistajan ilmoittama WLTP-kulutus.
Varustelutaso: Style-vakiovarusteita: Katvealueenvaroitin Blind Spot ja kaistanpitoavustin Lane Assist, Ympäristönvalvontajärjestelmä Front Assist jalankulkija- ja polkupyörätunnistuksella sekä hätäjarrutustoiminnolla, Composition Media radio 8 tuumaa, mukautuva vakionopeussäädin, 16 tuuman kevytmetallivanteet Belmont.
Myynti Oulussa: Pörhön Autoliike Oy.
Kiitämme
+ Voimalinjan toimintaa.
+ Ketterää käsiteltävyyttä.
Moitimme
- Näkyvyyttä takaviistoon.
Volkswagen T-Cross 1,0 TSI 85 kW (115 hv) DSG-automaatti
Pituus 4 108 mm.
Akseliväli 2 551 mm.
Leveys 1 782 mm.
Korkeus 1 584 mm.
Moottori 999 cm3.
CO2-päästöt 141 g/km.
Teho 115 hv.
Vääntömomentti 200 Nm/2 000-3 500 r/min.
Kokoluokka B-segmentti.
0–100 10,2 s.
Huippunopeus 193 km/h.
Hinta alkaen 21 500 euroa.