Kolumni

Vuo­si­kym­men­ten odotus on täyt­ty­nyt, sote-uu­dis­tuk­ses­ta ää­nes­te­tään

"Tulevissa maakuntavaaleissa valittavat päättäjät linjaavat, miten sote-palvelut alueilla konkreettisesti järjestetään lakien asettamissa puitteissa."

Jollakin lukijalla saattaa tulla halu jättää luku kesken, kun huomaa, että kirjoitan sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta eli sotesta. Tämä on ymmärrettävää, koska sote-uudistuksesta on puhuttu liki koko 2000-luvun ajan, mutta valmista ei ole tullut.

Hallitukset vuorollaan ovat koettaneet saada soten valmiiksi. Uudistuksen päätavoite on ollut vuosikymmenestä toiseen sama: parantaa suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluita ja saada ne taloudellisesti kestävämmälle pohjalle.

Sipilän hallitus oli onnistua, mutta uudistus kaatui viime metreillä. Työ ei silti mennyt hukkaan, sillä nykyinen hallitus sai siitä paljon valmista omaa uudistustaan varten.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut