Uuden Raksilan vesiliikuntakeskuksen suunnittelu on hämmästyttänyt uimahallin käyttäjiä. Ihmetystä herätti jo se, että halli rakennetaan entisen paikalle.
Nyt tulee vuosi täyteen, kun Raksilan uimahallin toiminta lopetettiin. Vuoden kuluessa ei ole tapahtunut muuta kuin Raksilan purkutyöt ja kaavamuutos, joka vaadittiin, kun halli on aiempaa suurempi. Urakkatarjouspyynnöstä ei ole kuulunut vielä mitään.
Raksilan sulkeminen on näkynyt ruuhkina Raatissa ja uudessa Linnanmaan hallissa. Vesiliikunnan olosuhteet heikkenivät vuosiksi.
Raksilan vesiliikuntakeskuksen hankesuunnitelma käsiteltiin kaupunginhallituksessa 24.6.2024. Suunnitelmassa esitetään tilaohjelma uudelle hallille. Tekstissä painotetaan moneen kertaan Raatin uimahallin lopettamista, ja väitetään Raksilan vesiliikuntakeskuksen korvaavan Raatin.
Hankesuunnitelma lisää Raksilan allastilaa 1 072 neliötä. Siitä menee hyppyaltaaseen 625 neliötä. Raattia korvaamaan jää 447 neliötä. Siitä 223 lasten opetusaltaita, joten Raatin toista 25 metrin allasta ei tilaohjelmassa ole. Käyttäjien määrän huomattavaa kasvua ei suunnitelmassa huomioida.
Kaupunginhallitus ei hyväksynyt hankesuunnitelmaa sellaisenaan. Kaupunginhallitus päätti, että Raatin uimahallin jatkosta päätetään erikseen ennen uimahallin peruskorjausta. Palveluverkkotyöryhmä ei ole kunnioittanut tätä päätöstä, vaan kiirehtii esittämään Raatin lopettamista uimahallina. Oululaiset ovat vahvasti eri mieltä ja toimivat Raatin uimahallin puolesta. Pallo on poliittisilla päättäjillä.
Mikko Viitanen
valtuutettu (vas.), Oulu