Vuonna 2010 Martti Kä­ki­leh­to ei tiennyt sukunsa his­to­rias­ta mitään – nyt luet­ta­vis­sa on 800 sivua Kä­ki­leh­don kir­joit­ta­maa su­ku­his­to­riaa: "On­nek­si netistä löytyi suo­mi-ruot­si-sa­na­kir­ja vuo­del­ta 1836"

Juuret alkavat kiinnostaa, kun ikää tulee. Näin kävi myös Martti Käkilehdolle, joka kokosi Määttien sukuhistoriaa kahteen kirjaan.

Martti ja Jukka Käkilehto tutkimassa Määtän sukutauluja vuonna 2018. Martti Käkilehto on tutkinut sukunsa historiaa kymmenen vuoden ajan ja julkaissut aiheesta hiljattain kaksi 400-sivuista kirjaa.
Martti ja Jukka Käkilehto tutkimassa Määtän sukutauluja vuonna 2018. Martti Käkilehto on tutkinut sukunsa historiaa kymmenen vuoden ajan ja julkaissut aiheesta hiljattain kaksi 400-sivuista kirjaa.
Kuva: Eija Laakso

Kymmenen vuotta sitten Martti Käkilehto osallistui synnyinkodissaan pidettyyn sukutapaamiseen ja huomasi, ettei tiedä sukunsa historiasta yhtään mitään. Tietoa oli kuitenkin olemassa, sillä tilalle oli 1950-luvun lopulla myönnetty sukutilakunniakirja merkiksi siitä, että tila oli siirtynyt isältä pojalle 200 vuoden ajan. Kunniakirjaan oli luetteloitu tilanomistajat 200 vuoden päähän.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä