Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Voi­sim­me­ko muuttaa il­mei­sen järk­ky­mä­tön­tä ke­hi­tys­kul­kua?

Kulttuurien, yhteiskuntien elinkaari on aina sama: syntymä, kehitys, kukoistus ja rappion kautta kuolema.

Tätä kulkua ei muuteta kosmeettisin korjailuin, edes vallankumouksen voimalla, ei elinkaarensa lopussa olevaa järjestelmää kyetä korjaamaan, elvyttämään tai palauttamaan vaiheeseen, jossa se vielä henkisen kehityksemme kannalta oli mielekäs.

Historia, ihminen toistaa tässä itseään, nytkin – joskin sillä erolla, että liian varhaisen globalisaation myötä olemme todistamassa yksittäisen ryhmän katoamisen sijaan koko ihmiskunnan mahdollista katoamista. Todennäköisesti kumminkin pieni osa selviää ja heidän harteilleen jää kaiken elämän huomioivan yhteiskuntajärjestelmän luominen – olettaen, että he onnistuvat järjestäytymään käynnistämiemme ”luonnonkatastrofien” jälkeen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut