Vimpeli iski PattU:n kau­del­le Su­per­pe­sik­ses­sä tylyn pää­tök­sen: "Ei jäänyt epä­sel­vää"

PattU:n pelinjohtaja Perttu Westersund teki joukkoineen kaikkensa, mutta runkosarjan voittaja Vimpeli ei ollut horjutettavissa Superpesiksen puolivälierissä.
PattU:n pelinjohtaja Perttu Westersund teki joukkoineen kaikkensa, mutta runkosarjan voittaja Vimpeli ei ollut horjutettavissa Superpesiksen puolivälierissä.
Kuva: Kari Kanasaari

Miesten Superpesis, Vimpeli–PattU 2–1 (3–4, 7–2, 2–0). Vimpeli välieriin voitoin 3–0.

Toivo heräsi hetkeksi, mutta sammui sitten kokonaan. Näin voi tiivistää Pattijoen Urheilijoiden tiistai-illan Vimpelin-reissun, jonka lopuksi raahelaisten kausi Superpesiksessä oli ohi.

Kaksi ensimmäistä puolivälikohtaamista ilman jaksovoittoja pelannut PattU petrasi tekemistään heti ottelun alkuun. Koko sarjan hyvin toimineen ulkopelin tekeminen tarttui myös sisäpeliin – ainakin hetkeksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä