Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Viisi tuntia akuut­ti­vas­taan­otol­la – Avun saa­mi­nen Oulussa Kon­tin­kan­kaan hy­vin­voin­ti­kes­kuk­ses­sa on hyvin vai­keaa.

Vaimoni soitti 25.11. Kontinkankaan hyvinvointikeskuksen ajanvaraukseen, jonka tuloksena hoitaja soitti hänelle takaisin ja terveydellisen arvion tehtyään kehotti hakeutumaan akuuttivastaanotolle seuraavana aamuna.

Näin teimme ja olin saattajana mukana akuuttivastaanotolla. Ilmoittautumisen jälkeen kului yksi tunti, jolloin oli ensimmäinen hoitajaporras: kirjattiin tulo ja pyydettiin siirtymään odottamaan seuraavaa hoitajatapaamista.

Seuraavan kahden tunnin odottamisen jälkeen hoitaja otti vastaan hyvin lyhyesti ja siirsi vaimoni tyhjään lääkärihuoneeseen odottamaan, kunnes lääkäri tulee.

Odottamista riitti todella pitkään ja kun molemmat olemme ikäihmisiä, väsymys ja nälkä alkoivat painaa. Kysyin vaimon puolesta useita kertoja, kuinka tilanne etenee saamatta muuta vastausta kuin, että ruuhkaa on.

Viimeisen kerran ohikulkevalle lääkärille kerroimme, ettemme enää jaksa, vaan joudumme lähtemään kotiin ja ilmeisesti ei ole muuta keinoa kuin hakeutua illalla yhteispäivystykseen. Tämäkään ei auttanut. Ymmärrämme toki, että potilaita priorisoidaan mutta kohtuus kaikessa.

Vaimoni istui lääkärin vastaanottohuoneessa kaksi tuntia yksin ilman, että kukaan millään tavoin informoi tilanteesta. Hänet oli unohdettu sinne täysin. Viiden tunnin kuluttua akuuttivastaanotolle tulosta meidän oli pakko luopua, emme jaksaneet enää.

Poistuimme kotiin tapaamatta lääkäriä ilman, että vaimoni olisi saanut vaivaansa mitään apua eikä hänen oikeutensa saada julkisen terveydenhuollon palvelua toteutunut. Tämän kokemuksen perusteella on valitettavasti todettava, että avun saaminen Oulussa Kontinkankaan hyvinvointikeskuksessa terveydelliseen vaivaan on hyvin vaikeaa.

Onko tällainen, tässä tapauksessa neliportainen toimintamalli järkevä ja loppuun saakka ajateltu sekä toiminnan tehokkuutta ja asiakkaiden hyvinvointia palveleva?

Heino Haverinen

Oulu