Tutkitusti onnellisten ihmisten maa, sananvapaudessa ja korruptoitumattomuudessa parhaaseen A-ryhmään kuuluva Suomi sai lokakuun lopussa uuden ylpeydenaiheen. Teimme maailmanennätyksen koronaviruksen torjuntasovelluksen latauksissa.
Tällä hetkellä olemme imuroineet kännyköihimme Koronavilkku-sovelluksen yhteensä 2,5 miljoonaa kertaa.
Saksan Corona-Warn-App on toki jo saanut yli 20 miljoonaa käyttäjää, mutta väkilukuun suhteutettuna pieni ja sisukas Suomi porhaltaa kaukana edellä.
Ranskassa taas kesäkuussa julkistetun Stop Covid -sovelluksen ja sen uuden version TousAntiCovidin menestys on ollut vaisu.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut