Tutkitusti onnellisten ihmisten maa, sananvapaudessa ja korruptoitumattomuudessa parhaaseen A-ryhmään kuuluva Suomi sai lokakuun lopussa uuden ylpeydenaiheen. Teimme maailmanennätyksen koronaviruksen torjuntasovelluksen latauksissa.
Tällä hetkellä olemme imuroineet kännyköihimme Koronavilkku-sovelluksen yhteensä 2,5 miljoonaa kertaa.
Saksan Corona-Warn-App on toki jo saanut yli 20 miljoonaa käyttäjää, mutta väkilukuun suhteutettuna pieni ja sisukas Suomi porhaltaa kaukana edellä.
Ranskassa taas kesäkuussa julkistetun Stop Covid -sovelluksen ja sen uuden version TousAntiCovidin menestys on ollut vaisu. Kuukausi sitten maan digitalisaatioministeri Cédric O hermostui, sillä sovellus oli jäänyt lataamatta jopa monelta ministeriltä.