Vi­deo­ki­san esi­kar­sin­ta on kan­nus­tin

Musiikkidokumentteja, ilmakitaransoiton MM-kisat, konsertteja ja teatteria on tarjolla ensi keskiviikkona alkavilla Oulun 12. musiikkivideofestivaaleilla. Ohjelmisto esittelee graffiti- ja skeittielokuvia, oululaista scifiä, suomalaisen musiikkivideon historiaa sekä koosteen poliittisista lauluista.

Laiton taiteenlaji. Festivaalin nuorisosarjan Jisoe-dokumentissa perehdytään australialaisen graffititaiteilijan arkeen.
Laiton taiteenlaji. Festivaalin nuorisosarjan Jisoe-dokumentissa perehdytään australialaisen graffititaiteilijan arkeen.

Musiikkidokumentteja, ilmakitaransoiton MM-kisat, konsertteja ja teatteria on tarjolla ensi keskiviikkona alkavilla Oulun 12. musiikkivideofestivaaleilla. Ohjelmisto esittelee graffiti- ja skeittielokuvia, oululaista scifiä, suomalaisen musiikkivideon historiaa sekä koosteen poliittisista lauluista. Tapahtumaan odotetaan saapuvaksi noin 15 000 kävijää.

Kotimainen musiikkivideokilpailu on uudistunut, sillä tänä vuonna otettiin käyttöön ensimmäisen kerran esikarsinta. Karsinnan kautta pääsee kilpasarjaan, mutta musiikkivideokatselmuksessa ovat edelleen mukana kaikki videot.

"Kilpailun oli jo aika uudistua, sillä kaikkien videoiden taso ei suinkaan ole kehuttava. Karsinta on kannustin, joka antaa aiheen katsoa peiliin. Kaikkea kuraa ei ehkä kannata näyttää", toteaa festivaalin taiteellinen johtaja Taina Ronkainen.

Kilpailuun on valikoitunut 91 videota 141:n joukosta. Voittajat julkistetaan lauantaina 27.9. Madetojan salilla Pumpeligaalassa. Parhaat videot palkitaan soitintaiteilija Kimmo Nissisen suunnittelemilla Pumpeli-patsailla.

Parhaan videon ohjaaja saa myös Sanomalehti Kalevan lahjoittaman 2 500 euron rahapalkinnon ja lupaava nuori ohjaaja Avidin lahjoittaman editointiohjelmiston. Lisäksi yleisö voi valita suosikkinsa eli Kansanpumpelin saajan.

Itse gaalasta ei tuttuun tapaan heru ennakkotietoja, sillä yleisö halutaan yllättää totaalisesti. Gaalan uusi tuottaja Mari Aarni vihjaa vain, että "Nylon Beat ei esiinny tilaisuudessa edelleenkään".



Ennätysmäärä mediaa


Musiikkivideofestivaali on kasvanut suureksi kansainväliseksi tapahtumaksi, jonka budjetti on moninkertaistunut alkuvuosien 5 000 markasta. Tämän vuoden budjetti on 230 000 euroa, josta noin puolet koostuu EU-tuesta ja liki 40 prosenttia lipputuloista.

Festivaaleille on tulossa ennätysmäärä ulkomaalaisia toimittajia ja dokumenttiryhmiä, yhteensä noin 40. Mukana on myös Channel 4, joka seuraa kuuron englantilaispojan matkaa ilmakitaran ihmemaahan.

"Pojan on tarkoitus osallistua Britannian kansallisiin mestaruuskisoihin. Oulussa hän osallistuu myös ilmakitaristien korkean paikan leirille Hietasaaressa", paljastaa ilmakitaratuottaja Marika Lamberg.

Ilmakitaran maailmanmestaruuskilpailun 10-vuotisjuhlia vietetään kutsumalla mukaan kansalliset mestarit kymmenestä maasta. Kisaan on ilmoittautunut 15 ilmakitaristia muun muassa Australiasta, Englannista, Yhdysvalloista, Japanista, Uudesta-Seelannista, Hollannista, Yhdistyneistä Arabiemiirikunnista ja Ranskasta.

Viime hetken mustat hevoset karsitaan torstaina ravintola 45 Specialissa. Finaali pidetään Club Teatrialla. Maailmanmestarille on luvassa käsin tehty, 2 500 euron arvoinen Flying Finn -kitara ja Queen-kitaristi Brian Mayn suunnittelema vahvistin.

Viime vuoden kisassa oli ongelmia pistelaskussa, ja voittajaksi julistettiin ensin väärä mies. Vastaavanlainen sekaannus halutaan nyt välttää, sillä käytössä on Mika Laurilan suunnittelema pistelaskukone. Valvojana on matematiikan professori Keijo Ruotsalainen Oulun yliopistosta.


Oulun musiikkivideofestivaalit 24-28.8. Festivaaliklubit ovat 45 Special, Never Grow Old ja Uusi Seurahuone. Festivaalin yhteydessä pidetään myös elektronisen musiikin tapahtuma Time Tunnel 27.8.

Ilmoita asiavirheestä