Venäläisfyysikot ovat kiinnostuneita liittymään mukaan Pyhäsalmen kaivokseen suunniteltuun hiukkasfysiikan Laguna-kokeeseen.
”Moskovan lähellä Protvinossa on hiukkaskiihdytin, josta voitaisiin lähettää neutriinosuihku Pyhäjärvelle”, kertoo Cernin Laguna-hankkeen koordinaattori, professori André Rubbia.
Laguna-hankkeessa on suunniteltu ammuttavan neutriinoja Cernistä Pyhäjärvelle. Protvinon ja Cernin välillä ei kuitenkaan vallitse joko–tai- vaan paremminkin sekä–että-tilanne.
”Tieteellisesti olisi plussaa saada molemmat mahdollisuudet samaan aikaan”, Rubbia toivoo. Näin voitaisiin verrata kahdelta eri etäisyydeltä ammuttujen hiukkasten käyttäytymistä.
Protvinosta on matkaa Pyhäjärvelle 1 100 kilometriä, Cernistä 2 300.
Venäläisten mukaantulosta keskustellaan Laguna-konsortion kokouksessa 25.–27. helmikuuta.
”Tutkimuksellisesti tämä olisi erinomainen asia, koska se lisäisi tulosten luotettavuutta”, kuvaa venäläisen mahdollista hankkeeseen liittymistä Jyväskylän yliopiston fysiikan professori Jukka Maalampi.
”Venäläiset ovat olleet jo Cerniin yhteydessä aika korkealla tasolla”, hän lisää. ”Yhteistyön vahvistamiseen on ollut selvästi kiinnostusta venäläisten puolelta”