Veik­kaus vei myyn­ti­lu­vat, kun me­ri­lap­pi­lai­nen yrit­tä­jä pelasi isoilla sum­mil­la sään­tö­jä kier­täen

Käräjäoikeus määräsi yrittäjän maksamaan 93 000 euroa Veikkauksen oikeudenkäyntikuluja. Kiista on yhä vireillä hovioikeudessa.

Veikkaus purki merilappilaisen yrittäjän asiamiessopimuksen, koska tämä löi laimin rahanpesulakiin liittyviä velvoitteitaan.
Veikkaus purki merilappilaisen yrittäjän asiamiessopimuksen, koska tämä löi laimin rahanpesulakiin liittyviä velvoitteitaan.
Kuva: Jarmo Kontiainen / arkisto

Merilappilainen yrittäjä on hävinnyt Veikkausta vastaan nostamansa kanteen Helsingin käräjäoikeudessa. Yrittäjä vaati Veikkaukselta lähes 800 000 euron korvauksia asiamiessopimuksen purkamisesta, mutta käräjäoikeus määräsi joulukuussa antamassaan tuomiossa yrittäjän maksamaan 93 000 euroa Veikkauksen oikeudenkäyntikuluja viivästyskorkoineen.

Yrittäjä on myynyt pitkään Veikkauksen pelejä Keminmaassa ja Kemissä. Veikkaus alkoi viime vuosikymmenen lopulla kiinnittää huomiota siihen, että yrittäjä myi poikkeuksellisen paljon pelejä, mutta rahanpesulain mukainen asiakkaiden tunnistaminen jäi paljon vähäisemmäksi kuin Veikkauksen asiamiehillä yleensä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä