Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Vattin ja PT:n tut­ki­mus ei ole lo­pul­li­nen totuus ko­ti­ta­lous­vä­hen­nyk­ses­tä

Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen Vattin ja Palkansaajien tutkimuslaitoksen PT:n tutkijat ovat tarttuneet kotitalousvähennyksen taloudellisiin vaikutuksiin tutkimuksessaan (HS 25.1.)

Tutkimuksessa esitettiin, että kotitalousvähennys ei lisää työllisyyttä tai kitke harmaata taloutta. Vähennyksellä on vaikutusta myös vanhusten hyvinvointiin ja lapsiperheiden jaksamiseen. Näitä puolia ei tutkimuksessa ei arvioitu.

Kotitalousvähennys otettiin Suomessa käyttöön 2001. Sen jälkeen alalle on tullut noin 5 000 alan yrittäjää (Suomen kotityöpalveluyhdistys RY). Alan yrityksiä ei luokitella erikseen, vaan ne luokitellaan joko siivous- tai hoiva-alan yrityksiksi, joten tarkkaa lukua on mahdoton sanoa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut