Van­ki­lan apu­lais­joh­ta­ja Luuk­ko­ses­ta: "Vaikea lo­put­to­miin pii­les­kel­lä"

Oulun poliisi tarkistaa vihjeitä, jotka liittyvät tiistaina Oulun vankilasta karanneeseen Pekka Luukkoseen.

-
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun poliisi tarkistaa vihjeitä, jotka liittyvät tiistaina Oulun vankilasta karanneeseen Pekka Luukkoseen.

Rikoskomisario Petri Savelan mukaan vihjeitä on tullut jonkin verran, mutta poliisi kaipaa niitä myös lisää.

Luukkonen on edelleen karkuteillä.

Jos ja kun Luukkonen saadaan kiinni, on karkumatkoilla merkitystä myös elinkautisvangin vapautumisasian käsittelyn kannalta, sanoo Oulun vankilan apulaisjohtaja Tapio Iinatti.

"Käräjäoikeus tuomitsee pakomatkoista muutaman kuukauden tuomioita. Kun vapautumisasia aikanaan tulee hovioikeuden käsittelyyn, pakoreissut varmasti otetaan huomioon. Jos vapautumista ei myönnetä, käsittely siirtyy aina vuodella eteenpäin", Iinatti sanoo.

Kolmatta kertaa vankilasta karannut Luukkonen suuntasi alkuhavaintojen mukaan tiistaina vankilasta Tuiran suuntaan, mutta tarkempia tietoja ei Luukkosen liikkeistä vielä ole.

"Harva kuitenkaan jää lopullisesti kadoksiin. Suomi on sen verran pieni maa, että vaikea täällä on loputtomiin piileskellä", Iinatti sanoo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä