Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Van­hus­pal­ve­lu­lain hen­ki­lös­tö­mi­toi­tus mah­dol­lis­taa mui­den­kin kuin sai­raan­hoi­ta­jien ja lä­hi­hoi­ta­jien rek­ry­toin­nin

Oulun kaupungin vanhustyön kotipalvelussa on avoinna 12 lähihoitajan tehtävää. Tähän mennessä hakijoita on vain neljä. Lisäksi hyvinvointilautakunnan asialistalla 9.11. on Oulun kaupungin ikäihmisten hyvinvoinnin ympärivuorokautisiin palveluihin kymmenen lähihoitajan toistaiseksi voimassa olevaa tehtävää, jotta henkilöstömitoitus 1.1.2022 on lain määrittelemä vähintään 0,6.

Lisäksi vanhustyöstä on irtisanoutunut lokakuun loppuun mennessä 22 lähihoitajaa. En ole saanut selville montako irtisanoutuneissa on eläkkeelle siirtyviä. Joka tapauksessa vanhustyöhön pitäisi käsitykseni mukaan tammikuun alkuun 2022 mennessä saada kymmeniä lähihoitajia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut