Pääkirjoitus
Tilaajille

Vanhaa kau­pun­kia ei Ouluun saada, mutta his­to­rial­lis­ta ker­rok­sel­li­suut­ta voivat luoda myös yk­sit­täi­set ra­ken­nuk­set

Kerran hävitettyä rakennuskantaa ei saada takaisin. Ennallistus kantaa rakennusten historiaa. Oulussakin paloi, poltettiin ja annettiin muuten tuhoutua. Vanha oli arvottoman synonyymi. Onneksi aika ja ajattelutapa ovat pitkälle muuttuneet.

Moni suomalainen matkaa ulkomaan kaupunkilomille ja kotimaisillekin retkille kohteisiin, jotka ovat kiinnostavia niiden historiallisen annin takia. Oulusta katsottuna näitä paikkoja ei tarvitse hakea kaukaa: esimerkiksi Raahe, Kokkola ja Luulaja, hiukan kauempana Pietari, Tallinna ja Riika.

Jos uutta lähdetään ihailemaan, sen on yleensä oltava poikkeuksellisen kiinnostavaa joko sisällöllisesti tai arkkitehtonisesti.

Oulussa vanhaksi kaupungiksi kutsuttua kokonaisuutta ei ole, mutta on monia yksittäisiä rakennuksia tai korttelin osia, jotka vielä nostavat esiin kaupungin historiallisia kerroksia.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa