Vanha Kaleva: Valio tuo mark­ki­noil­le tii­vis­te­tyn maidon, "mil­kin"

Kaleva 24.5.1922. Voinvienti-osuusliike Valio r.l. on hiljattain laskenut kauppaan valmistamaansa tiivistettyä maitoa eli ”milk’iä”.

Tämä tuote valmistetaan kaikkein parhaimmista lehmän maidosta aivan uusimman mallisen patentin saaneen koneiston avulla. ”Milkin” valmistuksen ja kauppaanlaskemisen tarkoituksena on helpottaa niitten tilannetta, jotka joutuvat syystä tahi toisesta kärsimään tuoreen maidon ja kerman puutetta.

”Milki’ä” voidaan nim. helposti kulettaa pilaantumattomana pitkiäkin matkoja lämpimällä ilmalla sillä se on pakattu ilmatiiviisiin metallipurkkeihin.

”Milki’ä” saadaan tukuittain Voinvientiosuusliike Valio r.l.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä